Site üzerinde kullanılan kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.

Follow Us:

Suç Analitiği

FinalCheck (Çalışan Özgeçmiş Doğrulama ve Araştırma Sistemi)

Screenshot 2021-10-11 125701

Employee Background Screening Process

Günümüz dünyasında Personel Özgeçmiş Doğrulama ve Araştırma Süreci (Employee Background Screening Process), bir şirkette ya da kurumda çalışan kaynaklı risklerin yönetilmesindeki en kritik ve hassas süreçlerden biridir. İşe giriş sırasında beyan edilen sahte kimlikler ve sürücü belgeleri, üstünde oynama yapılmış diplomalar ve adli sicil belgeleri, orijinal kaynağı belli olmayan profesyonel sertifikalar ve benzeri belgeler yüzünden şirketler ciddi hukuksal ve finansal problemlerle karşılaşabildiği gibi itibarları da zedelenebilir. Geleneksel bir yapıda, personelin araştırılması ve özgeçmiş bilgilerinin doğrulanması şirketiniz için uzun ve zor bir operasyon haline gelebilir.

FinalCheck Nedir?

Güvenlik Analitiği alanının lider şirketi My Security Analytics (MySA) ve Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net iş ortaklığı sayesinde geliştirilen FinalCheck ürünü, şirketlerin öncelikli olarak İnsan Kaynakları ve Kurumsal Güvenlik Departmanları’nı ilgilendiren bu ihtiyaca çözüm getiriyor!

FinalCheck ile şimdiye kadar manuel operasyonlarla yönetmeye çalıştığınız ya da zorlukları nedeniyle vazgeçtiğiniz bu süreci artık uçtan uca dijital bir platformda, tek bir ekran üzerinden, güvenilir ve hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar ve kayıtlar ile şirketinizin personel operasyonlarıyla ilgili kurumsal hafızasına önemli katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanısıra, şirketinize ait “personel kontrol listesi” oluşturabilirsiniz.

Sistem üzerinden yapacağınız doğrulama ve araştırmaları daha etkili bir şekilde yönetmeniz için süreçlerinizi teklif öncesi, işe giriş öncesi ve pozisyon değişikliği olarak ayarlayabilirsiniz.

FinalCheck’in tüm süreçleri KVKK, GDPR ve İş Kanunu gibi ilgili yasal mevzuatlara uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kurumların veya şirketlerin ilgili politika ve prosedürlerine de uyumludur.

FinalCheck Doğrulama Alanları Nelerdir?

FinalCheck sistemi ile yapacağınız doğrulamalar ikiye ayrılır:

Temel Doğrulamalar : FinalCheck sistemi üzerinden yapabileceğiniz otomatik doğrulamalardır. Sisteme yüklenen belgeler (kimlik, ikametgah, adli sicil, diploma, vb.) sistem üzerinden saniyeler içinde doğrulanabilir. İşe giriş öncesi verilen belgeler için yapılması önerilir.

Ek Doğrulamalar: MySA analistleri veya sistem tarafından doğrulanarak sisteme yüklenir. Pozisyon ya da iş tanımına uygun ek belgeler (sürücü belgesi, uzmanlık sertifikası, kurs belgeleri, SGK belgesi, vb.) FinalCheck sistemi üzerinden veya analistler tarafından doğrulanır.

FinalCheck Özel Araştırmaları Nelerdir?

FinalCheck analistlerinin açık kaynak istihbarat araçları ve anlaşmalı olduğumuz uluslararası veri tabanlarını kullanarak yaptığı özel araştırma hizmetleridir.

 

  • Ticari Özgeçmiş Araştırması: Çıkar çatışması ve suistimal risk yönetimi kapsamında, adayın Türkiye’de ve dünyada şirket ortaklığı veya yöneticiliği gibi ticari ilişkileri olup olmadığı araştırılır.
  • İtibar Risk Araştırması: Siber dünyanın tüm katmanlarında (Clear Web, Deep Web ve Dark Web) aday ile ilgili olumsuz itibar oluşturabilecek haberler ve bilgiler incelenir, analiz edilir ve raporlanır.
  • AML (Anti-Money Laundering) Risk Araştırması: Uyumluluk süreci ve kara para aklama ile mücadele kapsamında ülkelerin yayınladığı 1.500’e yakın uluslararası kara liste ve yaptırım listeleri (black list ve sanction list) üzerinden yapılan incelemelerdir.

Neden FinalCheck?

FinalCheck İnsan Kaynakları veya Kurumsal Güvenlik bölümleri için tasarlanmıştır. Kuruma veya şirkete ait herhangi bir sisteme kurulum veya erişim gerektirmez. My Security Analytics’in bulut sistemi üzerindeki FinalCheck hesabınız oluşturulduğunda, uygulamayı 7/24 kullanabilir ve hizmet alabilirsiniz.

FinalCheck; kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde sade, anlaşılır ve hızlı sonuçlar almanızı sağlar. Doğrulama ve araştırma taleplerinizi, sonuçlarını, bildirimlerini ve kayıtlarını tek bir ekran üzerinden yürütebilirsiniz.

Veri Sahibi Başvuru Formu