Site üzerinde kullanılan kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.

Follow Us:

Fiziksel Güvenlik Analitiği

Fiziksel Güvenlik Analitiği Çözümleri

Kurumların ve şirketlerin fiziksel varlıklarına ve çalışanlarına yönelik fiziksel güvenlik risklerinin yönetilmesi, çeşitli kaynaklardan toplanan verilerin doğru ve zamanında analiz edilerek ihlalin ya da atağın olmadan öngörülebilmesi, takip edilebilmesi, tespit edilebilmesi ve soruşturulabilmesi için kurum veya şirket için analitik platformlar tasarlıyoruz.

Günümüzde şirketler ve kurumlar fiziksel güvenlik ihtiyaçlarını büyük oranda insanlı güvenlik ve elektronik güvenlik (CCTV sistemleri, alarmlar, bina erişim sistemleri, vb.) ile karşılamaktadırlar. Ülkemizde yaklaşık 300 bin civarında aktif olarak çalışan güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra on binlerce bina, yol, ikametgah ve tesis farklı sistemlere sahip güvenlik kameralarıyla kayıt altına alınmaktadır. Çünkü bu kadar kameranın, alarm ve kayıt sisteminin canlı olarak her birinin monitör edilebilmesi pratik olarak mümkün değildir. En büyük faydası  bir olay olması durumunda  geriye dönüp bakılabilir. Bu ağırlıklı olarak reaktif bir yaklaşımdır.

Oysa kullanılan bu elektronik güvenlik teknolojilerinin akıllı analitik platformlar ile desteklenmesi durumunda fiziksel güvenlik tehditlerini zamanında ve etkin bir şekilde yönetebilmeleri mümkün olduğu gibi bütçesel olarak da optimum sayıda ve üstelik daha yüksek etkinliğe sahip güvenlik görevlileri istihdam edeceklerdir. Bunun için fiziksel güvenlik verileriyle ( CCTV görsel kayıtlar, fiziksel erişim kayıtları, parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik kayıtlar, alarm kayıtları, vb) stratejik ve taktik olarak analizler yapabilen, güvenlik görevlilerine ve yöneticilerine zamanında bilgilendirmeler yapan ve aksiyon almalarını sağlayan, yapay zeka ve robotik süreçli bir analitik platforma ihtiyaç vardır.

ŞÜPHELİ OLAY VE KİŞİ DAVRANIŞLARINI ZAMANINDA TESPİT EDİN VE ÖNLEYİN

Sorun:

  • Şirketlerin ve kurumlarda yer alan yüzlerce ve hatta binlerce CCTV kamera ve alarm sistemleri büyük oranda reaktif amaçlı kullanılmaktadır.
  • Operatörün yüzlerce kamerayı veya kamerada görünen yüzlerce davranışı takip edebilme şansı yoktur.
  • Sınırlı etkisinin yanı sıra yapılan güvenlik yatırımından minimum seviyede fayda sağlamaktadır.

Çözüm:

  • CCTV video kayıtları, giriş çıkış kayıtları, alarmlar, insan davranışları ve diğer açık kaynak verileri anlık olarak analiz edilerek operatöre gelişen veya olacak şüpheli olay hakkında hemen haber verir.
  • Olaylara olmadan önce müdahale imkanı sağlar.
  • Sadece operatörün takip ettiği değil sistemdeki tüm kamera ve alarmların verilerini, anomalilikleri ve senaryolara göre belirlenmiş şüpheli hareketleri takip ederek resmin tamamına hakimiyeti sağlar.
  • Farklı kaynaklardan gelen ve farklı veri tiplerini analiz edebilmesinin yanı sıra öngörme yeteneği ve robotik otomasyon süreçleri ile optimum kaynakla etkili proaktif güvenlik kabiliyetine sahip olmanızı sağlar.