Follow Us:

Suç Analitiği

MyBSP (Employee Background Screening Process)

Personel Özgeçmiş Doğrulama ve Araştırma Süreci

Günümüz dünyasında Personel Özgeçmiş Doğrulama ve Araştırma Süreci (Employee Background Screening Process), bir şirkette ya da kurumda çalışan kaynaklı risklerin yönetilmesindeki en kritik ve hassas süreçlerden biridir. İşe giriş sırasında beyan edilen sahte kimlikler ve sürücü belgeleri, üstünde oynama yapılmış diplomalar ve adli sicil belgeleri, orijinal kaynağı belli olmayan profesyonel sertifikalar ve benzeri belgeler yüzünden şirketler ciddi hukuksal ve finansal problemlerle karşılaşabildiği gibi itibarları da zedelenebilir. Geleneksel bir yapıda, personelin araştırılması ve özgeçmiş bilgilerinin doğrulanması şirketiniz için uzun ve zor bir operasyon haline gelebilir.

MyBSP Nedir?

My Security Analytics (MySA) olarak, şirketlerin İnsan Kaynakları ve Kurumsal Güvenlik Departmanları’nı öncelikli olarak ilgilendiren bu ihtiyacı karşılamak amacıyla MyBSP ürünü ve servisini geliştirdik. MyBSP ile şimdiye kadar manuel operasyonlarla yönetmeye çalıştığınız ya da zorlukları nedeniyle vazgeçtiğiniz bu süreci artık uçtan uca dijital bir platformda, tek bir ekran üzerinden, güvenilir ve hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar ve kayıtlar ile şirketinizin personel operasyonlarıyla ilgili kurumsal hafızasına önemli katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanısıra, şirketinize ait “personel kontrol listesi” oluşturabilirsiniz.

 

Sistem üzerinden yapacağınız doğrulama ve araştırmaları daha etkili bir şekilde yönetmeniz için süreçlerinizi teklif öncesi, işe giriş öncesi ve pozisyon değişikliği olarak ayarlayabilirsiniz.

 

MyBSP`nin tüm süreçleri KVKK, GDPR ve İş Kanunu gibi ilgili yasal mevzuatlara uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kurumların veya şirketlerin ilgili politika ve prosedürlerine de uyumludur.

MyBSP Doğrulama Alanları Nelerdir?

MyBSP sistemi ile yapacağınız doğrulamalar ikiye ayrılır:

 

Temel Doğrulamalar : MyBSP sistemi üzerinden yapabileceğiniz otomatik doğrulamalardır. Sisteme yüklenen belgeler (kimlik, ikametgah, adli sicil, diploma, vb.) sistem üzerinden saniyeler içinde doğrulanabilir. İşe giriş öncesi verilen belgeler için yapılması önerilir.

 

Ek Doğrulamalar: MySA analistleri veya sistem tarafından doğrulanarak sisteme yüklenir. Pozisyon ya da iş tanımına uygun ek belgeler (sürücü belgesi, uzmanlık sertifikası, kurs belgeleri, SGK belgesi, vb.) MyBSP sistemi üzerinden veya analistler tarafından doğrulanır.

MyBSP Özel Araştırmaları Nelerdir?

MySA analistlerinin açık kaynak istihbarat araçları ve anlaşmalı olduğumuz uluslararası veri tabanlarını kullanarak yaptığı özel araştırma hizmetleridir.

 

  • OSINT (Sosyal Medya & Web Araştırması): Araştırma yapılan kişiyle alakalı veriler kamuoyuna açık web kaynakları üzerinden araştırılır, analiz edilir ve raporlanır.

 

  • Finansal Özgeçmiş Araştırması: Çıkar çatışması ve suistimal risk yönetimi kapsamında, adayın Türkiye’de ve dünyada şirket ortaklığı veya yöneticiliği gibi ticari ilişkileri olup olmadığı araştırılır.

 

  • İtibar Risk Araştırması: Siber dünyanın tüm katmanlarında (Clear Web, Deep Web ve Dark Web) aday ile ilgili olumsuz itibar oluşturabilecek haberler ve bilgiler incelenir, analiz edilir ve raporlanır.

 

  • AML (Anti-Money Laundering) Risk Araştırması: Uyumluluk süreci ve kara para aklama ile mücadele kapsamında ülkelerin yayınladığı 1.500’e yakın uluslararası kara liste ve yaptırım listeleri (black list ve sanction list) üzerinden yapılan incelemelerdir.

Neden MyBSP?

MyBSP İnsan Kaynakları veya Kurumsal Güvenlik bölümleri için tasarlanmıştır. Kuruma veya şirkete ait herhangi bir sisteme kurulum veya erişim gerektirmez. My Security Analytics’in bulut sistemi üzerindeki MyBSP hesabınız oluşturulduğunda, uygulamayı 7/24 kullanabilir ve hizmet alabilirsiniz.

MyBSP; kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde sade, anlaşılır ve hızlı sonuçlar almanızı sağlar. Doğrulama ve araştırma taleplerinizi, sonuçlarını, bildirimlerini ve kayıtlarını tek bir ekran üzerinden yürütebilirsiniz.